Główne menu

LogowanieLogowanie

Strona główna Aktualności DŹWIĘK I RUCH - rekonstrukcja zajęć Marii Wieman
DŹWIĘK I RUCH - rekonstrukcja zajęć Marii Wieman PDF Drukuj
Sekcja Aktualności
Wpisany przez admin   
sobota, 18 lipca 2015 09:30


„Dźwięk i ruch"

audycje radiowe Marii Wieman – próba rekonstrukcji

 

  Maria-Wieman-Audycje-02  Maria-Wieman-Audycje-03  Maria-Wieman-Audycje-11  Maria-Wieman-Audycje-13


W ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „MYŚL W RUCHU” 2015 odbyły się w Poznaniu w dniach od 4 lutego do 30 czerwca 2015 warsztaty, koncerty i nagrania, których myślą przewodnią było przywrócenie historycznej, muzycznej i dydaktycznej wartości audycji radiowych Marii Wieman.


„Myśl w Ruchu“ to główna idea działalności pedagogicznej i artystycznej Marii Wieman (1911 – 1993), wielkiej Damy Polskiej Rytmiki, absolwentki Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej, autorki  prawie 1000 audycji radiowych (za jedną z nich otrzymała najwyższe wyróżnienie w świecie radiowym „Prix Japan“ w konkurencji 90 radiofonii z 55 krajów), artystki twórczej i nowatorskiej zarówno w pracy z najmłodszymi dziećmi jak i z wieloma pokoleniami studentów warszawskiej Szkoły Teatralnej.

 

Projekt zakładał cykl  24 zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci opartych na audycjach Marii  Wieman, inspirowanych metodą Jaques-Dalcroze'a, którego ideą było: "kształcenie ruchu ciała poprzez poruszenie serca i ożywienie myśli"; zrealizowany został  w ramach zajęć umuzykalniających prowadzonych w stałym planie nauczania początkowego w trzech klasach pierwszych  Społecznej  Szkoły Podstawowej nr 4 STO w Poznaniu. Do takich właśnie dzieci – sześcio- i siedmioletnich kierowane były pionierskie audycje  M. Wieman emitowane przez Polskie Radio w latach 1949-76.

 

Audycje Marii Wieman stanowią olbrzymi zbiór ciekawie opracowanych ćwiczeń i zabaw  zarówno muzycznych jak i  ruchowo – tanecznych, inscenizowanych i  improwizowanych. Bazując na muzyce angażują zarazem wiele zmysłów, spajają  aktywność muzyczną z aktywnością ruchową i wpisują się we współczesne tendencje edukacyjne związane z integracją treści nauczania.Ocalały materiał źródłowy w postaci ponad 1000 scenariuszy, 212 nagrań audycji oraz wielu książek i śpiewników stanowi ciągle aktualne źródło wiedzy o wychowaniu muzycznym dziecka*).

 

Został on wykorzystany w scenariuszach zajęć muzyczno – ruchowych, które, zgodnie z założeniami projektu, wykorzystywać miały zarówno ruch naturalny,  improwizowany jak i   proste tańce regionalne. Zajęcia poprowadziły  autorki projektu – rytmiczki, tancerki plastyczne (Teresa Nowak i Katarzyna Forecka-Waśko) oraz  instruktor tańca (Jan Galasiński) – zawsze przy udziale i z pomocą nauczycielki pracującej na co dzień z dziećmi ( Renata Mochnacz). Ostatnie zajęcia w każdej klasie przeznaczone zostały na sfilmowanie wybranych audycji.

Maria-Wieman-Audycje-29  Maria-Wieman-Audycje-28  Maria-Wieman-Audycje-27  Maria-Wieman-Audycje-24


Prezentowany na płycie materiał filmowy jest próbą rekonstrukcji realizacji audycji radiowych – daje obraz zarówno historii edukacji jak i ukazuje obecne możliwości i umiejętności dzieci w przekładaniu muzyki i poleceń słownych na taniec i ruch. Tak jak wówczas realizują je dzieci sześcioletnie, czyli obecni pierwszoklasiści. Jedynie dodatkowa audycja „Dobre zwyczaje” zagościła w najstarszej grupie przedszkolnej (czyli u dzieci pięcioletnich). Obecnie kontakt dzieci z radiem jest zdarzeniem rzadkim, skupienie się na jednym tylko bodźcu i to bodźcu słuchowym jest zadaniem trudnym ale nie niemożliwym. Audycje są więc szansą na wykształcenie głębszej wrażliwości słuchowej z „wyciszeniem” – tak intensywnych obecnie – bodźców wzrokowych a przez to na rozbudzenie twórczej postawy, wyobraźni i fantazji dziecka. Udział w zajęciach był dla dzieci niecodziennym i niełatwym przeżyciem.

Uważamy, że najlepszym sposobem wykorzystania tego unikatowego materiału byłoby wybranie najbardziej uniwersalnych, ciągle aktualnych audycji i włączenie ich do współczesnych programów nauczania i wychowania muzycznego dla dzieci pięcio- i sześcioletnich dając im szansę na inną formę odbioru muzyki utrwalając przy tym efekty mądrej, pięknej i godnej naśladowania pracy wybitnej rytmiczki i humanistki Marii Wieman.
Płyty z nagranymi audycjami dostępne są dla osób zainteresowanych naszym projektem w Fundacji TRES f Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Teresa Nowak i Katarzyna Forecka - Waśko


Zobacz także: 

 


Maria Wieman (1911 – 1993) - Teresa Nowak 2015

O audycjach radiowych MARII WIEMAN - Katarzyna Forecka-Waśko


oraz

MARZENIE MARII WIEMAN - Komu zawdzięczamy SPIMR? /2007/

Maria Wieman - wspomnienie /EJ - 2010/

/ej/

 

Zdjęcia pochodzą z prezentacji filmowej projektu rekonstrukcji zajęć Marii Wieman, która odbyła się w Europejskim Centrum Kultury w Lusławicach, podczas Kongresu "Drugie stulecie rytmiki w Polsce" w maju 2015 /zdjęcia wykonane z komórki - archiwum prywatne/

________________


*) Obecnie powszechnie dostępne są tylko konspekty audycji radiowych zamieszczone na końcu każdego numeru czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” z lat 1948 – 1976. Ich wartość metodyczna zarówno dla nauczycieli rytmiki jak i dla nauczycieli wychowania przedszkolnego jest nie do przecenienia.

Poprawiony: wtorek, 21 lipca 2015 00:10
 
Copyright © 2020 Stowarzyszenie Pedagogów i Miłośników Rytmiki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.